Inoçenti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti I
Innocentius I.jpg
papa i 40 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 22 dhjetor 401
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 mars 417
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Anastasi I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Zosimi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Albano Laziale, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 mars 417
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Poncianit

Papa Inoçenti I ( l. ?, Albano Laziale - v. 12 mars 417, Roma) ishte papa i 40 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 dhjetor 401 dhe deri më 12 mars 417. Paraardhës i tij ishte papa Anastasi I, ndërsa pasardhësi papa Zosimi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Anastasi I
Papë
22 dhjetor 40112 mars 417
Pasardhësi 
papa Zosimi