Eugjeni II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Eugjeni II
papa i 99 i Kishës Katolike
Zgjedhja maj 824
Shenjtërimi 5 qershor 824
Fundi papatit 27 gusht 827
Paraardhësi papa Paskali I
Pasardhësi papa Valentini
Lindja Roma, ?
Vdekja Roma, 27 gusht 827
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Eugjeni II ( l. ?, Roma - v. 27 gusht 827, Roma) ishte papa i 99 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 824 dhe deri më 27 gusht 827. Paraardhës i tij ishte papa Paskali I, ndërsa pasardhësi papa Valentini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Paskali I
Papë
maj 82427 gusht 827
Pasardhësi 
papa Valentini