Eugjeni II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Eugjeni II
Eugene II.jpg
papa i 99 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja maj 824
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 5 qershor 824
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 gusht 827
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Paskali I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Valentini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 27 gusht 827
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Eugjeni II ( l. ?, Roma - v. 27 gusht 827, Roma) ishte papa i 99 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më maj 824 dhe deri më 27 gusht 827. Paraardhës i tij ishte papa Paskali I, ndërsa pasardhësi papa Valentini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Paskali I
Papë
maj 82427 gusht 827
Pasardhësi 
papa Valentini