Jump to content

Bonifaci V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bonafaci V)
Papa Bonafaci V
papa i 69 i Kishës Katolike
Zgjedhja 23 dhjetor 619
Shenjtërimi 23 dhjetor 619
Fundi papatit 25 tetor 625
Paraardhësi papa Adeotati I
Pasardhësi Papa Honori I
Lindja Napoli, ?
Vdekja 25 tetor 625
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Bonafaci V ( l. ?, Napoli - v. 25 tetor 625, ) ishte papa i 69 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 23 dhjetor 619 dhe deri më 25 tetor 625. Paraardhës i tij ishte papa Adeotati I, ndërsa pasardhësi Papa Honori I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adeotati I
Papë
23 dhjetor 61925 tetor 625
Pasardhësi 
Papa Honori I