Bonifaci V

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bonafaci V)
Jump to navigation Jump to search
Papa Bonafaci V
Bonifacio V papa1.gif
papa i 69 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 23 dhjetor 619
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 23 dhjetor 619
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 25 tetor 625
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Adeotati I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Honori I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Napoli, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 25 tetor 625
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Bonafaci V ( l. ?, Napoli - v. 25 tetor 625, ) ishte papa i 69 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 23 dhjetor 619 dhe deri më 25 tetor 625. Paraardhës i tij ishte papa Adeotati I, ndërsa pasardhësi Papa Honori I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adeotati I
Papë
23 dhjetor 61925 tetor 625
Pasardhësi 
Papa Honori I