Hilari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Hilari
papa i 46 i Kishës Katolike
Zgjedhja 17 nëntor 461
Shenjtërimi 19 nëntor 461
Fundi papatit 28 shkurt 468
Paraardhësi papa Leoni I
Pasardhësi papa Simplici
Lindja Sardenja, ?
Vdekja 28 shkurt 468
Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Hilari ( l. ?, Sardenja - v. 28 shkurt 468, ) ishte papa i 46 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 17 nëntor 461 dhe deri më 28 shkurt 468. Paraardhës i tij ishte papa Leoni I, ndërsa pasardhësi papa Simplici.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni I
Papë
17 nëntor 46128 shkurt 468
Pasardhësi 
papa Simplici