Piu VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu VI
Pio VI
Pio VI in, rituali , nga Pompeo Batoni
papa i 250 i Kishës Katolike
C o a Pio VI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 15 shkurt 1775
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 22 shkurt 1775
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 29 gusht 1799
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi XIV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Angelico Braschi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Cesena, 27 dhjetor 1717
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Valenza nel Delfinato, Francë, 29 gusht 1799
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Piu VI (Giovanni Angelico Braschi l. 27 dhjetor 1717, Cesena - v. 29 gusht 1799, Valenza nel Delfinato, Francë) ishte papa i 250 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 15 shkurt 1775 dhe deri më 29 gusht 1799. Paraardhës i tij ishte papa Klementi XIV, ndërsa pasardhësi Papa Piu VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi XIV
Papë
15 shkurt 177529 gusht 1799
Pasardhësi 
Papa Piu VII