Benedikti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti I
Benedict I.jpg
papa i 62 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 2 qershor 575
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 30 korrik 579
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Pelagi II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Bonosio?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 30 korrik 579
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti I (Bonosio? l. ?, Roma - v. 30 korrik 579, ) ishte papa i 62 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 qershor 575 dhe deri më 30 korrik 579. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni III, ndërsa pasardhësi papa Pelagi II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni III
Papë
2 qershor 57530 korrik 579
Pasardhësi 
papa Pelagi II