Benedikti I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti I
papa i 62 i Kishës Katolike
Zgjedhja 2 qershor 575
Fundi papatit 30 korrik 579
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni III
Pasardhësi papa Pelagi II
Emri Bonosio?
Lindja Roma, ?
Vdekja 30 korrik 579
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti I (Bonosio? l. ?, Roma - v. 30 korrik 579, ) ishte papa i 62 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 qershor 575 dhe deri më 30 korrik 579. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni III, ndërsa pasardhësi papa Pelagi II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni III
Papë
2 qershor 57530 korrik 579
Pasardhësi 
papa Pelagi II