Benedikti VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti VI
papa i 134 i Kishës Katolike
Zgjedhja shtator 972
Shenjtërimi 19 janar 973
Fundi papatit qershor 974
Paraardhësi papa Gjoni XIII
Pasardhësi papa Benedikti VII
Vdekja Roma, qershor 974
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Benedikti VI ( l. , - v. qershor 974, Roma) ishte papa i 134 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shtator 972 dhe deri më qershor 974. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti VII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Benedikti VI - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XIII
Papë
shtator 972 – qershor 974
Pasardhësi 
papa Benedikti VII