Benedikti XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Benedikti XIII
Benedetto XIII
papa i 245 i Kishës Katolike
Zgjedhja 29 maj 1724
Shugurimi peshkopal 4 qershor 1724
Fundi papatit 21 shkurt 1730
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Inoçenti XIII
Pasardhësi papa Klementi XII
Emri Pietro Francesco (Vincenzo Maria) Orsini
Lindja Gravina in Puglia, 2 shkurt 1650
Vdekja Roma, 21 shkurt 1730
Varrimi Bazilika Shën Mëria e Minervës

Papa Benedikti XIII (Pietro Francesco (Vincenzo Maria) Orsini l. 2 shkurt 1650, Gravina in Puglia - v. 21 shkurt 1730, Roma) ishte papa i 245 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 maj 1724 dhe deri më 21 shkurt 1730. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti XIII, ndërsa pasardhësi papa Klementi XII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti XIII
Papë
29 maj 172421 shkurt 1730
Pasardhësi 
papa Klementi XII