Adriani IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Adriani IV
PopeAdrianIVCameo.jpg
Papa Adriani IV (cameo)
papa i 169 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 4 dhjetor 1154
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 5 dhjetor 1154
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 shtator 1159
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Anastasi IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Aleksandri III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Nicholas Breakspear
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Abbots Langley, afërsisht 1100
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Anagni, 1 shtator 1159
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Adriani IV (Nicholas Breakspear l. afërsisht 1100, Abbots Langley - v. 1 shtator 1159, Anagni) ishte papa i 169 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 4 dhjetor 1154 dhe deri më 1 shtator 1159. Paraardhës i tij ishte papa Anastasi IV, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Adriani IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Anastasi IV
Papë
4 dhjetor 11541 shtator 1159
Pasardhësi 
papa Aleksandri III