Inoçenti XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti XII
Innocenzo XII
papa i 242 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo XII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 12 korrik 1691
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 15 korrik 1691
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 27 shtator 1700
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Aleksandri VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Antonio Pignattelli di Spinazzola
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Spinazzola, 13 mars 1615
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 27 shtator 1700
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti XII (Antonio Pignattelli di Spinazzola l. 13 mars 1615, Spinazzola - v. 27 shtator 1700, Roma) ishte papa i 242 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 korrik 1691 dhe deri më 27 shtator 1700. Paraardhës i tij ishte papa Aleksandri VIII, ndërsa pasardhësi papa Klementi XI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Aleksandri VIII
Papë
12 korrik 169127 shtator 1700
Pasardhësi 
papa Klementi XI