Xhovani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni I
papa i 53 i Kishës Katolike
Zgjedhja 13 gusht 523
Fundi papatit 18 maj 526
Paraardhësi papa Hormizda
Pasardhësi papa Feliksi IV
Lindja Tuscia, ?
Vdekja Ravenna, 18 maj 526
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni I ( l. ?, Tuscia - v. 18 maj 526, Ravenna) ishte papa i 53 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 13 gusht 523 dhe deri më 18 maj 526. Paraardhës i tij ishte papa Hormizda, ndërsa pasardhësi papa Feliksi IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Hormizda
Papë
13 gusht 52318 maj 526
Pasardhësi 
papa Feliksi IV