Klementi XII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Klementi XII
Clemente XII
Klementi XII rituali nga Agostino Masucci
papa i 246 i Kishës Katolike
C o a Clemente XII.svg
Zgjedhja 12 korrik 1730
Shugurimi peshkopal 16 korrik 1730
Fundi papatit 6 shkurt 1740
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Benedikti XIII
Pasardhësi papa Benedikti XIV
Emri Lorenzo Corsini
Lindja Firence, 7 prill 1652
Vdekja Roma, 6 shkurt 1740
Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Klementi XII (Lorenzo Corsini l. 7 prill 1652, Firence - v. 6 shkurt 1740, Roma) ishte papa i 246 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 korrik 1730 dhe deri më 6 shkurt 1740. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti XIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti XIV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti XIII
Papë
12 korrik 17306 shkurt 1740
Pasardhësi 
papa Benedikti XIV