Piu IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu IX
Popepiusix.jpg
papa i 255 i Kishës Katolike
21 qershor 1846
C o a Pio IX.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 16 qershor 1846
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 7 shkurt 1878
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori XVI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Maria Mastai Ferretti
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Senigallia, 13 maj 1792
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 7 shkurt 1878
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Piu IX (Giovanni Maria Mastai Ferretti l. 13 maj 1792, Senigallia - v. 7 shkurt 1878, Roma) ishte papa i 255 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 16 qershor 1846 dhe deri më 7 shkurt 1878. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XVI, ndërsa pasardhësi papa Leoni XIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XVI
Papë
16 qershor 18467 shkurt 1878
Pasardhësi 
papa Leoni XIII