Piu IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Piu IX
Popepiusix.jpg
papa i 255 i Kishës Katolike
21 qershor 1846
C o a Pio IX.svg
Zgjedhja 16 qershor 1846
Fundi papatit 7 shkurt 1878
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gregori XVI
Pasardhësi papa Leoni XIII
Emri Giovanni Maria Mastai Ferretti
Lindja Senigallia, 13 maj 1792
Vdekja Roma, 7 shkurt 1878
Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Piu IX (Giovanni Maria Mastai Ferretti l. 13 maj 1792, Senigallia - v. 7 shkurt 1878, Roma) ishte papa i 255 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 16 qershor 1846 dhe deri më 7 shkurt 1878. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XVI, ndërsa pasardhësi papa Leoni XIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XVI
Papë
16 qershor 18467 shkurt 1878
Pasardhësi 
papa Leoni XIII