Inoçenti XI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti XI
Innocenzo XI
papa i 240 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo XI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 21 shtator 1676
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 4 tetor 1676
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 12 gusht 1689
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Aleksandri VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Benedetto Odescalchi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Como, 19 maj 1611
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 12 gusht 1689
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti XI (Benedetto Odescalchi l. 19 maj 1611, Como - v. 12 gusht 1689, Roma) ishte papa i 240 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 shtator 1676 dhe deri më 12 gusht 1689. Paraardhës i tij ishte papa Klementi X, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi X
Papë
21 shtator 167612 gusht 1689
Pasardhësi 
papa Aleksandri VIII