Inoçenti XI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti XI
Innocenzo XI
papa i 240 i Kishës Katolike
Zgjedhja 21 shtator 1676
Shugurimi peshkopal 4 tetor 1676
Fundi papatit 12 gusht 1689
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Klementi X
Pasardhësi papa Aleksandri VIII
Emri Benedetto Odescalchi
Lindja Como, 19 maj 1611
Vdekja Roma, 12 gusht 1689
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Inoçenti XI (Benedetto Odescalchi l. 19 maj 1611, Como - v. 12 gusht 1689, Roma) ishte papa i 240 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 shtator 1676 dhe deri më 12 gusht 1689. Paraardhës i tij ishte papa Klementi X, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi X
Papë
21 shtator 167612 gusht 1689
Pasardhësi 
papa Aleksandri VIII