Gregori XVI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori XVI
Gregory XVI.jpg
Rituali i papa Gregori XVI
papa i 254 i Kishës Katolike
C o a Gregorio XVI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 2 shkurt 1831
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 6 shkurt 1831
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 1 qershor 1846
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Bartolomeo Alberto (Mauro) Cappellari
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Mussoi di Belluno, 18 shtator 1765
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 1 qershor 1846
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gregori XVI (Bartolomeo Alberto (Mauro) Cappellari l. 18 shtator 1765, Mussoi di Belluno - v. 1 qershor 1846, Roma) ishte papa i 254 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 2 shkurt 1831 dhe deri më 1 qershor 1846. Paraardhës i tij ishte Papa Piu VIII, ndërsa pasardhësi Papa Piu IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu VIII
Papë
2 shkurt 18311 qershor 1846
Pasardhësi 
Papa Piu IX