Urbani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Urbani I
A portrait of Pope Saint Urban I.jpg
papa i 17 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 222
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit maj 230
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Kalisti I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Ponciani
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja maj 230
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Pretestatos

Papa Urbani I ( l. ?, Roma - v. maj 230, ) ishte papa i 17 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 222 dhe deri më maj 230. Paraardhës i tij ishte Papa Kalisti I, ndërsa pasardhësi Papa Ponciani.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Kalisti I
Papë
222maj 230
Pasardhësi 
Papa Ponciani