Urbani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Urbani I
papa i 17 i Kishës Katolike
Zgjedhja 222
Fundi papatit maj 230
Paraardhësi Papa Kalisti I
Pasardhësi Papa Ponciani
Lindja Roma, ?
Vdekja maj 230
Varrimi Katakombi i Pretestatos

Papa Urbani I ( l. ?, Roma - v. maj 230, ) ishte papa i 17 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 222 dhe deri më maj 230. Paraardhës i tij ishte Papa Kalisti I, ndërsa pasardhësi Papa Ponciani.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Kalisti I
Papë
222maj 230
Pasardhësi 
Papa Ponciani