Marini II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Marini II
Marino II
papa i 128 i Kishës Katolike
Zgjedhja 30 tetor 942
Shenjtërimi 30 tetor 942
Fundi papatit 10 maj 946
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Stefani VIII
Pasardhësi papa Agapeti II
Lindja Roma, ?
Vdekja 10 maj 946
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Marini II ( l. ?, Roma - v. 10 maj 946, ) ishte papa i 128 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 30 tetor 942 dhe deri më 10 maj 946. Paraardhës i tij ishte papa Stefani VIII, ndërsa pasardhësi papa Agapeti II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Marini II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani VIII
Papë
30 tetor 94210 maj 946
Pasardhësi 
papa Agapeti II