Damasi II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Damasi II
B Damasus II1.jpg
papa i 151 i Kishës Katolike
17 korrik 1048
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 dhjetor 1047
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 9 gusht 1048
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Poppone
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Baviera, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Palestrina, 9 gusht 1048
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Lorencit jashtë mureve

Papa Damasi II (Poppone l. ?, Baviera - v. 9 gusht 1048, Palestrina) ishte papa i 151 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 dhjetor 1047 dhe deri më 9 gusht 1048. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti IX, ndërsa pasardhësi papa Leoni IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Damasi II - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti IX
Papë
25 dhjetor 10479 gusht 1048
Pasardhësi 
papa Leoni IX