Jump to content

Pelagu I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Pelagi I
papa i 60 i Kishës Katolike
Zgjedhja 16 prill 556
Fundi papatit 4 mars 561
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Vigili
Pasardhësi papa Gjoni III
Lindja Roma, ?
Vdekja 4 mars 561
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Pelagi I ( l. ?, Roma - v. 4 mars 561, ) ishte papa i 60 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 16 prill 556 dhe deri më 4 mars 561. Paraardhës i tij ishte papa Vigili, ndërsa pasardhësi papa Gjoni III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Vigili
Papë
16 prill 5564 mars 561
Pasardhësi 
papa Gjoni III