Romani I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Romani
papa i 114 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja gusht 897
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal gusht 897
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit nëntor 897
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Stefani VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Theodhori II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Gallese, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja ?, ?

Papa Romani ( l. ?, Gallese - v. ?, ?) ishte papa i 114 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më gusht 897 dhe deri më nëntor 897. Paraardhës i tij ishte papa Stefani VI, ndërsa pasardhësi papa Theodhori II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Romani I - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Stefani VI
Papë
gusht 897 – nëntor 897
Pasardhësi 
papa Theodhori II