Xhovani XXI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XXI
papa i 187 i Kishës Katolike
20 shtator 1276
Zgjedhja 8-15 shtator 1276
Fundi papatit 20 maj 1277
Paraardhësi papa Adriani V
Pasardhësi papa Nikolla III
Emri Pietro Juliani, detto Ispano
Lindja Lisbona, ?
Vdekja Viterbo, 20 maj 1277
Varrimi Katedralja e Shën Lorencit, Viterbo

Papa Gjoni XXI (Pietro Juliani, detto Ispano l. ?, Lisbona - v. 20 maj 1277, Viterbo) ishte papa i 187 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8-15 shtator 1276 dhe deri më 20 maj 1277. Paraardhës i tij ishte papa Adriani V, ndërsa pasardhësi papa Nikolla III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani V
Papë
8-15 shtator 127620 maj 1277
Pasardhësi 
papa Nikolla III