Gelasi I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gelasi I
papa i 49 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 mars 492
Shenjtërimi 492
Fundi papatit 21 nëntor 496
Paraardhësi papa Feliksi III
Pasardhësi papa Anastasi II
Lindja Afrika veriore, ?
Vdekja Roma, 21 nëntor 496
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gelasi I ( l. ?, Afrika veriore - v. 21 nëntor 496, Roma) ishte papa i 49 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 mars 492 dhe deri më 21 nëntor 496. Paraardhës i tij ishte papa Feliksi III, ndërsa pasardhësi papa Anastasi II.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Feliksi III
Papë
1 mars 49221 nëntor 496
Pasardhësi 
papa Anastasi II