Anastasi IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Anastasi IV
B Anastasius IV.jpg
papa i 168 i Kishës Katolike
12 korrik 1153
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 9 korrik 1153
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 3 dhjetor 1154
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Eugjeni III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Adriani IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Corrado
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, 1073 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 3 dhjetor 1154
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Gjonit në Lateran

Papa Anastasi IV (Corrado l. 1073 afërsisht, Roma - v. 3 dhjetor 1154, Roma) ishte papa i 168 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 korrik 1153 dhe deri më 3 dhjetor 1154. Paraardhës i tij ishte papa Eugjeni III, ndërsa pasardhësi papa Adriani IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Anastasi IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Eugjeni III
Papë
9 korrik 11533 dhjetor 1154
Pasardhësi 
papa Adriani IV