Urbani VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Urbani VI
Papa Urbano VI
Papa Urbani VI
papa i 202 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 8 prill 1378
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 18 prill 1378
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 15 tetor 1389
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gregori XI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Bonafaci IX
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Bartolomeo Prignano
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Itri, 1318 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 15 tetor 1389
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Urbani VI (Bartolomeo Prignano l. 1318 afërsisht, Itri - v. 15 tetor 1389, Roma) ishte papa i 202 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 8 prill 1378 dhe deri më 15 tetor 1389. Paraardhës i tij ishte papa Gregori XI, ndërsa pasardhësi papa Bonafaci IX.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gregori XI
Papë
8 prill 137815 tetor 1389
Pasardhësi 
papa Bonafaci IX