Marçeli I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Marçeli I
papa i 30 i Kishës Katolike
Zgjedhja nëntor/dhjetor 306
Shenjtërimi 27 maj 308
Fundi papatit 16 janar 309
Paraardhësi Papa Marçelini
Pasardhësi Papa Eusebi
Lindja Roma, ?
Vdekja 16 janar 309
Varrimi Katakombi i Prishilës

Papa Marçeli I ( l. ?, Roma - v. 16 janar 309, ) ishte papa i 30 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor/dhjetor 306 dhe deri më 16 janar 309. Paraardhës i tij ishte Papa Marçelini, ndërsa pasardhësi Papa Eusebi.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Marçelini
Papë
nëntor/dhjetor 30616 janar 309
Pasardhësi 
Papa Eusebi