Martini IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Martini IV
B Martin IV.jpg
papa i 189 i Kishës Katolike
C o a Martino IV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 22 shkurt 1281
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 23 mars 1281
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 28 mars 1285
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar vedi la categoria
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Nikolla III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Honori IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Simone de Brion
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Mainpincien (Andrezel), 1210 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Peruxhia, 28 mars 1285
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Shën Lorencit, Peruxhia

Papa Martini IV (Simone de Brion l. 1210 afërsisht, Mainpincien (Andrezel) - v. 28 mars 1285, Peruxhia) ishte papa i 189 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 22 shkurt 1281 dhe deri më 28 mars 1285. Paraardhës i tij ishte papa Nikolla III, ndërsa pasardhësi Papa Honori IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Nikolla III
Papë
22 shkurt 128128 mars 1285
Pasardhësi 
Papa Honori IV