Xhovani XIV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XIV
papa i 136 i Kishës Katolike
dhjetor 983
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja nëntor 983
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 gusht 984
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Benedikti VII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gjoni XV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Pietro Canepanova
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Pavia, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 20 gusht 984
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni XIV (Pietro Canepanova l. ?, Pavia - v. 20 gusht 984, Roma) ishte papa i 136 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më nëntor 983 dhe deri më 20 gusht 984. Paraardhës i tij ishte papa Benedikti VII, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XIV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Benedikti VII
Papë
nëntor 98320 gusht 984
Pasardhësi 
papa Gjoni XV