Piu VII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Piu VII
Pio VII
Pio VII rituali nga Jacques-Louis David
papa i 251 i Kishës Katolike
21 mars 1800
C o a Pio VII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 14 mars 1800
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 20 gusht 1823
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Piu VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Leoni XII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Barnaba (Gregorio) Chiaramonti
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Cesena, 14 gusht 1742
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 20 gusht 1823
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Piu VII (Barnaba (Gregorio) Chiaramonti l. 14 gusht 1742, Cesena - v. 20 gusht 1823, Roma) ishte papa i 251 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 14 mars 1800 dhe deri më 20 gusht 1823. Paraardhës i tij ishte Papa Piu VI, ndërsa pasardhësi papa Leoni XII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Piu VII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu VI
Papë
14 mars 180020 gusht 1823
Pasardhësi 
papa Leoni XII