Anastasi i I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Anastasi)
Papa Anastasi I
Anastasius I.jpg
papa i 39 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 27 nëntor 399
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 19 dhjetor 401
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Sirici
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Inoçenti I
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, ?
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 19 dhjetor 401
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katakombi i Poncianit

Papa Anastasi I ( l. ?, Roma - v. 19 dhjetor 401, ) ishte papa i 39 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 27 nëntor 399 dhe deri më 19 dhjetor 401. Paraardhës i tij ishte papa Sirici, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sirici
Papë
27 nëntor 39919 dhjetor 401
Pasardhësi 
papa Inoçenti I