Anastasi i I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Papa Anastasi I
Anastasius I.jpg
papa i 39 i Kishës Katolike
Zgjedhja 27 nëntor 399
Fundi papatit 19 dhjetor 401
Paraardhësi papa Sirici
Pasardhësi papa Inoçenti I
Lindja Roma, ?
Vdekja 19 dhjetor 401
Varrimi Katakombi i Poncianit

Papa Anastasi I ( l. ?, Roma - v. 19 dhjetor 401, ) ishte papa i 39 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 27 nëntor 399 dhe deri më 19 dhjetor 401. Paraardhës i tij ishte papa Sirici, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sirici
Papë
27 nëntor 39919 dhjetor 401
Pasardhësi 
papa Inoçenti I