Jump to content

Hormizda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Hormizda
papa i 52 i Kishës Katolike
Zgjedhja 20 korrik 514
Fundi papatit 6 gusht 523
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Simaku
Pasardhësi papa Gjoni I
Lindja Frosinone, ?
Vdekja 6 gusht 523
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit në Vatikan

Papa Hormizda ( l. ?, Frosinone - v. 6 gusht 523, ) ishte papa i 52 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 20 korrik 514 dhe deri më 6 gusht 523. Paraardhës i tij ishte papa Simaku, ndërsa pasardhësi papa Gjoni I.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Simaku
Papë
20 korrik 5146 gusht 523
Pasardhësi 
papa Gjoni I