Xhovani IX

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni IX
Giovanni IX
papa i 116 i Kishës Katolike
Zgjedhja dhjetor 897/janar 898
Shugurimi peshkopal prill 898
Fundi papatit 26 mars 900
Paraardhësi papa Theodhori II
Pasardhësi papa Benedikti IV
Lindja Tivoli, ?
Vdekja 26 mars 900

Papa Gjoni IX ( l. ?, Tivoli - v. 26 mars 900, ) ishte papa i 116 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhjetor 897/janar 898 dhe deri më 26 mars 900. Paraardhës i tij ishte papa Theodhori II, ndërsa pasardhësi papa Benedikti IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani IX - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Theodhori II
Papë
dhjetor 897/janar 89826 mars 900
Pasardhësi 
papa Benedikti IV