Gregori VIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori VIII
papa i 173 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 21 tetor 1187
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 25 tetor 1187
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 17 dhjetor 1187
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Urbani III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Klementi III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Alberto de Morra
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Benevento, 1100
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Piza, 17 dhjetor 1187
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Pizës

Papa Gregori VIII (Alberto de Morra l. 1100, Benevento - v. 17 dhjetor 1187, Piza) ishte papa i 173 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 21 tetor 1187 dhe deri më 17 dhjetor 1187. Paraardhës i tij ishte papa Urbani III, ndërsa pasardhësi papa Klementi III.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Gregori VIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani III
Papë
21 tetor 118717 dhjetor 1187
Pasardhësi 
papa Klementi III