Klementi IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi IV
Papst Clemens IV.jpg
papa i 183 i Kishës Katolike
15 shkurt 1265
C o a Clemente IV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 5 shkurt 1265
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 29 nëntor 1268
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Urbani IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Gregori X
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Guy Foulques o Foucois
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Saint-Gilles-du-Gard, 23 nëntor tra il 1190 ed il 1200
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Viterbo, 29 nëntor 1268
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Shën Françesku, Viterbo

Papa Klementi IV (Guy Foulques o Foucois l. 23 nëntor tra il 1190 ed il 1200, Saint-Gilles-du-Gard - v. 29 nëntor 1268, Viterbo) ishte papa i 183 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 5 shkurt 1265 dhe deri më 29 nëntor 1268. Paraardhës i tij ishte papa Urbani IV, ndërsa pasardhësi papa Gregori X.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Urbani IV
Papë
5 shkurt 126529 nëntor 1268
Pasardhësi 
papa Gregori X