Juli II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Juli II
Giulio II
Juli II rituali nga Raffaello Sanzio
papa i 216 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 nëntor 1503
Shugurimi peshkopal 26 nëntor 1503
Fundi papatit 21 shkurt 1513
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi Papa Piu III
Pasardhësi papa Leoni X
Emri Giuliano Della Rovere
Lindja Albisola, 5 dhjetor 1443
Vdekja Roma, 21 shkurt 1513
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit në Vinkoli

Papa Juli II (Giuliano Della Rovere l. 5 dhjetor 1443, Albisola - v. 21 shkurt 1513, Roma) ishte papa i 216 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 nëntor 1503 dhe deri më 21 shkurt 1513. Paraardhës i tij ishte Papa Piu III, ndërsa pasardhësi papa Leoni X.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Piu III
Papë
1 nëntor 150321 shkurt 1513
Pasardhësi 
papa Leoni X