Inoçenti IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Inoçenti IV
Innocenzo IV
Papa Inoçenti IV dërgon françeskanët dhe dominikanët në Tatarstan
papa i 180 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 25 qershor 1243
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shenjtërimi 28 qershor 1243
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 7 dhjetor 1254
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Çelestini IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Aleksandri IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Sinibaldo Fieschi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Genova, 1195 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Napoli, 7 dhjetor 1254
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Napolit

Papa Inoçenti IV (Sinibaldo Fieschi l. 1195 afërsisht, Genova - v. 7 dhjetor 1254, Napoli) ishte papa i 180 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 25 qershor 1243 dhe deri më 7 dhjetor 1254. Paraardhës i tij ishte Papa Çelestini IV, ndërsa pasardhësi Papa Aleksandri IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Çelestini IV
Papë
25 qershor 12437 dhjetor 1254
Pasardhësi 
Papa Aleksandri IV