Klementi XIV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Klementi XIV
Clemente XIV
papa i 249 i Kishës Katolike
C o a Clemente XIV.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 maj 1769
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 4 qershor 1769
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 22 shtator 1774
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Klementi XIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi Papa Piu VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Gian Vincenzo (Lorenzo) Ganganelli
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Santarcangelo di Romagna, 31 tetor 1705
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 22 shtator 1774
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Shën Apostujt (Romë)

Papa Klementi XIV (Gian Vincenzo (Lorenzo) Ganganelli l. 31 tetor 1705, Santarcangelo di Romagna - v. 22 shtator 1774, Roma) ishte papa i 249 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 maj 1769 dhe deri më 22 shtator 1774. Paraardhës i tij ishte papa Klementi XIII, ndërsa pasardhësi Papa Piu VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi XIII
Papë
19 maj 176922 shtator 1774
Pasardhësi 
Papa Piu VI