Gregori X

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori X
papa i 184 i Kishës Katolike
Zgjedhja 1 shtator 1271
Shenjtërimi 27 mars 1272
Fundi papatit 10 janar 1276
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Klementi IV
Pasardhësi papa Inoçenti V
Emri Tedaldo Visconti
Lindja Piacenza, 1210
Vdekja Arezzo, 10 janar 1276
Varrimi Katedralja e Arezzos

Papa Gregori X (Tedaldo Visconti l. 1210, Piacenza - v. 10 janar 1276, Arezzo) ishte papa i 184 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 shtator 1271 dhe deri më 10 janar 1276. Paraardhës i tij ishte papa Klementi IV, ndërsa pasardhësi papa Inoçenti V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Klementi IV
Papë
1 shtator 127110 janar 1276
Pasardhësi 
papa Inoçenti V