Gregori XV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gregori XV
Gregorio XV
Gregori XV rituali nga Guido Reni
papa i 234 i Kishës Katolike
Zgjedhja 9 shkurt 1621
Shugurimi peshkopal 12 shkurt 1621
Fundi papatit 8 korrik 1623
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Pali V
Pasardhësi papa Urbani VIII
Emri Alessandro Ludovisi
Lindja Bolonja, 9 janar 1554
Vdekja Roma, 8 korrik 1623
Varrimi Kisha e Shën Ignacio nga Lojola në Campo Marzio

Papa Gregori XV (Alessandro Ludovisi l. 9 janar 1554, Bolonja - v. 8 korrik 1623, Roma) ishte papa i 234 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 9 shkurt 1621 dhe deri më 8 korrik 1623. Paraardhës i tij ishte papa Pali V, ndërsa pasardhësi papa Urbani VIII.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Pali V
Papë
9 shkurt 16218 korrik 1623
Pasardhësi 
papa Urbani VIII