Xhovani XIII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XIII
Papa Ioannes XIII.jpg
papa i 133 i Kishës Katolike
1 tetor 965
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja shtator 965
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 6 shtator 972
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Leoni VIII
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Benedikti VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni dei Crescenzi
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Roma, forse 910
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 6 shtator 972
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Palit jashtë mureve

Papa Gjoni XIII (Giovanni dei Crescenzi l. forse 910, Roma - v. 6 shtator 972, Roma) ishte papa i 133 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më shtator 965 dhe deri më 6 shtator 972. Paraardhës i tij ishte papa Leoni VIII, ndërsa pasardhësi papa Benedikti VI.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En Xhovani XIII - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Leoni VIII
Papë
shtator 9656 shtator 972
Pasardhësi 
papa Benedikti VI