Aleksandri IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Aleksandri IV
B Alexander IV.jpg
papa i 181 i Kishës Katolike
20 dhjetor 1254
C o a Innocenzo III.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 12 dhjetor 1254
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 25 maj 1261
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Inoçenti IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Urbani IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Rinaldo dei conti di Segni
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Jenne RM, 1199 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Viterbo, 25 maj 1261
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Katedralja e Shën Lorencit , Viterbo

Papa Aleksandri IV (Rinaldo dei conti di Segni l. 1199 afërsisht, Jenne RM - v. 25 maj 1261, Viterbo) ishte papa i 181 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 12 dhjetor 1254 dhe deri më 25 maj 1261. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti IV, ndërsa pasardhësi papa Urbani IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti IV
Papë
12 dhjetor 125425 maj 1261
Pasardhësi 
papa Urbani IV