Xhovani VII

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni VII
Byzantinischer Mosaizist um 705 002.jpg
Mozaiku Gjoni VII ruhen në Muzeun e Vatikani
papa i 86 i Kishës Katolike
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 1 mars 705
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 18 tetor 707
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Gjoni VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Sisini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Rossano, 650 afërsisht
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 18 tetor 707
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Papa Gjoni VII ( l. 650 afërsisht, Rossano - v. 18 tetor 707, Roma) ishte papa i 86 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 1 mars 705 dhe deri më 18 tetor 707. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni VI, ndërsa pasardhësi papa Sisini.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni VI
Papë
1 mars 70518 tetor 707
Pasardhësi 
papa Sisini