Xhovani XV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Papa Gjoni XV
papa i 137 i Kishës Katolike
Zgjedhja gusht 985
Shenjtërimi gusht 985
Fundi papatit 1 prill 996
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Gjoni XIV
Pasardhësi papa Gregori V
Lindja Roma, ?
Vdekja 1 prill 996
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Gjoni XV ( l. ?, Roma - v. 1 prill 996, ) ishte papa i 137 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më gusht 985 dhe deri më 1 prill 996. Paraardhës i tij ishte papa Gjoni XIV, ndërsa pasardhësi papa Gregori V.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. Xhovani XV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Gjoni XIV
Papë
gusht 9851 prill 996
Pasardhësi 
papa Gregori V