Jump to content

Sheshi i Shën Pjetrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sheshi i Shën Pjetrit

Sheshi i Shën Pjetrit (Italisht: Piazza San Pietro, latinisht: Forum Sancti Petri) është një shesh i madh i vendosur direkt përballë Bazilikës së Shën PjetritQytetin e Vatikanit, enklavë papale brenda Romës, direkt në perëndim të lagjes ose riones së Borgos. Si sheshi ashtu edhe bazilika kanë emrin e Shën Pjetrit, një apostull i Jezusit, i konsideruar nga Katolikët si Papa i parë.

Në qendër të sheshit është një obelisk i lashtë egjiptian, i ngritur në vendin aktual më 1586. Gian Lorenzo Bernini projektoi sheshin pothuajse 100 vjet më vonë, duke përfshirë kolonadat masive Dorike,[1][2] katër kolona të thella, të cilat i rrethojnë vizitorët në "krahët e Kishës Nënë". Një shatërvan graniti i ndërtuar nga Bernini më 1675 përputhet me një burim tjetër të projektuar nga Carlo Maderno më 1613.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Afresk i Sheshit të Shën Pjetrit c. 1587, përpara se të ishte ndërtuar kupola e Bazilikës së re të Shën Pjetrit ose fasada[3]

Hapësira e hapur që shtrihet para bazilikës u ridizajnua nga Gian Lorenzo Bernini nga 1656 deri në vitin 1667, nën drejtimin e Papës Aleksandër VII, si një parathënie e përshtatshme, e projektuar "në mënyrë që numri më i madh i njerëzve të mund ta shihte Papën të japë bekimin e tij, qoftë nga mesi i fasadës së kishës ose nga një dritare në Pallatin e Vatikanit ”(Norwich 1975 f 175). Bernini kishte punuar për dekada të tëra në brendësi të Shën Pjetrit; tani ai dha rendin në hapësirë me kolonadat e tij të njohur, duke përdorur një rend të thjeshtuar Dorik,[4][5] për ta shmangur konkurrencën me fasadën si-pallati nga Carlo Maderno, por ai e përdori atë në një shkallë kolone të paparë për t'iu përshtatur hapësirës dhe ndjell një ndjenjë frike.

Kishte shumë kufizime nga strukturat ekzistuese (ilustrimi, djathtas). Lidhjet masive të Pallatit të Vatikanit mbushën hapësirën në të djathtë të fasadës së bazilikës; strukturat duheshin maskuar pa i errësuar apartamentet papale. Obelisku shënoi një qendër, dhe një shatërvan graniti nga Maderno[6] qëndronte në njërën anë: Bernini bëri që shatërvani të duket se ishte një nga fokat e tondos ovato[7] rrethuar nga kolonadat e tij dhe përfundimisht përputhej me atë në anën tjetër, më 1675, vetëm pesë vjet para vdekjes së tij. Forma trapezoidale e sheshit, e cila krijon një këndvështrim të ngritur për një vizitor që largohet nga bazilika dhe është vlerësuar si një mjeshtër i goditjes së teatrit barok (ilustrimi, poshtë djathtas), është kryesisht një produkt i kufizimeve të sitit.

Sipas Traktatit Lateran, zona e Sheshit të Shën Pjetrit i nënshtrohet autoritetit të policisë italiane për kontrollin e turmës edhe pse është një pjesë e shtetit të Vatikanit.

Sheshi dhe Bazilika e Shën Pjetrit më 1909

Kolonadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolonadat e Sheshit të Shën Pjetrit

Kolonadat kolosale Dorike, katër kolona të thella,[8] kornizojnë hyrjen trapezoide në bazilikë dhe zonën masive eliptike[9] që i paraprin asaj. Aksi i gjatë i tondos ovato tondo, paralel me fasadën e bazilikës, krijon një pauzë në sekuencën e lëvizjeve përpara që është karakteristike për një qasje monumentale barok. Kolonadat përcaktojnë piazzën. Qendra eliptike e piazzës, e cila është në kontrast me hyrjen trapezoidale, e rrethon vizitorin me "krahët e Kishës Nënë" në shprehjen e Berninit. Në anën jugore, kolonadat përcaktojnë dhe zyrtarizojnë hapësirën, me Kopshtet Barberini akoma duke u ngritur në një vijë qiellore me pisha ombrellë. Në anën veriore, kolonada maskon një shumëllojshmëri të strukturave të Vatikanit; tregimet e sipërme të Pallatit të Vatikanit ngrihen lart.

Obelisku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qendër të tondos ovato qëndron një obelisk egjiptian i papërshkrueshëm, me granitit të kuq, 25.5 metra i gjatë, i mbështetur në luanë bronzi dhe i kapërcyer nga krahët Chigi në bronz, në të gjitha 41 metrat në kryq në majën e saj. Obelisku u ngrit fillimisht në Heliopolis, Egjipt, nga një faraon i panjohur.

Një rindërtim i Bazilikës së Vjetër të Shën Peter më 1450; në të majtë është obelisku
Obelisku i Sheshit të Shën Pjetrit

Perandori Augustus e zhvendosi obeliskun në Forumin Julian të Aleksandrisë, ku qëndroi deri në vitin 37 pas Krishtit, kur Caligula urdhëroi shkatërrimin e forumit dhe obelisku u transferua në Romë. Ai e vendosi atë në spina, e cila shkonte përgjatë qendrës së Cirkut të Neros. Ajo u zhvendos në vendin e saj aktual më 1586 nga inxhinier-arkitekti Domenico Fontana nën drejtimin e Papës Sixtus V ; bateria inxhinierike e rindërtimit të peshës së saj të gjerë u përkujtua në një suitë gdhendjesh. Obelisku i Vatikanit është i vetmi obelisk në Romë që nuk është rrëzuar që nga kohërat e lashta romake. Gjatë Mesjetës, topi i praruar në majë të obeliskut besohej se përmbante hirin e Jul Çezarit.[10] Fontana më vonë hoqi topin e lashtë metalik, tani në një muze të Romës, i cili qëndronte në majë të obeliskut dhe gjeti vetëm pluhur. Christopher Hibbert shkruan se topi u gjet i fortë. Megjithëse Bernini nuk kishte asnjë ndikim në ngritjen e obeliskut, ai e përdori atë si qendër të shtresës së tij të mrekullueshme, dhe shtoi armët e Chigi në krye për nder të mbrojtësit të tij, Aleksandrit VII.

Shtresa e tokës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtresa e tokës është e larmishme nga vijat rrezatuese në travertin, për të lehtësuar atë që përndryshe mund të jetë një det me kalldrëm. Më 1817, gurë rrethorë janë vendosur për të shënuar majën e hijes së obeliskut në mesditë kur dielli hyri në secilin nga shenjat e zodiakut, duke e bërë obeliskun një orë gjigante diellore. Më poshtë është një pamje e Sheshit të Shën Pjetrit nga kupola (maja e kubeve) e cila u mor në qershor 2007.

Pamja e Romës nga kubeja e Bazilikës së Shën Pjetrit, qershor 2007
Pamja e Romës nga kubeja e Bazilikës së Shën Pjetrit, qershor 2007

Spina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sheshi i Shën Pjetrit sot mund të arrihet nga Ponte Sant'Angelo përgjatë afrimitetit madhështor të Via della Conciliazione (për nder të Traktatit Lateran të 1929). Spina (mesatare me ndërtesa që ndau dy rrugët e Borgo Vecchio dhe Borgo nuovo), e cila dikur pushtonte këtë rrugë të madhe që të çonte në shesh u rrënua në mënyrë ceremoniale nga vetë Benito Mussolini më 23 tetor 1936 dhe u shkatërrua plotësisht deri më 8 tetori 1937. Bazilika e Shën Pjetrit tani ishte lirisht e dukshme nga Castel Sant'Angelo. Pas spinës, pothuajse të gjitha ndërtesat në jug të passettos u rrënuan midis viteve 1937 dhe 1950, duke zhdukur një nga lagjet më të rëndësishme mesjetare dhe të rilindjes së qytetit. Për më tepër, prishja e spinës anuloi befasinë karakteristike baroke, në ditët e sotme të mbajtura vetëm për vizitorët që vijnë nga Borgo Santo Spirito. Via della Conciliazione u përfundua në kohë për Jubileun e Madh të vitit 1950.

Sheshi i Shën Pjetrit (përballë Bazilikës së Shën Pjetrit), dhe obelisku nga Qarku i Neros
Sheshi i Shën Pjetrit (përballë Bazilikës së Shën Pjetrit), dhe obelisku nga Qarku i Neros

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lexim i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Hibbert, Christopher, 1985, Rome: The biography of a city, London, Penguin.
 • Norwich, John Julius, ed. 1975 Great Architecture of the World ISBN 0-394-49887-9
 • Klubi Turistik Italiano, Roma e Dintorni

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ William Tronzo, ed., St. Peter's in the Vatican, Cambridge University Press, 2005, page 149.
 2. ^ Franco Mormondo, Bernini: His Life and His Rome, University of Chicago Press, 2011, page 203.
 3. ^ Decker, Heinrich (1969). The Renaissance in Italy: Architecture • Sculpture • Frescoes (në anglisht). Viking Press. fq. 282. ISBN 9780500231074.
 4. ^ William Tronzo, ed., St. Peter's in the Vatican, Cambridge University Press, 2005, page 149.
 5. ^ Franco Mormondo, Bernini: His Life and His Rome, University of Chicago Press, 2011, page 203.
 6. ^ It was set up in 1613 by order of Paul V
 7. ^ The actual foci are marked in the paving by roundels of stone six or seven metres beyond the outer ring of the compass rose centered on the obelisk, on either side. When the visitor stands on one, the ranks of columns line up perfectly behind one another. (Touring Club Italiano, Roma e Dintorni).
 8. ^ There are 248 columns and 88 pilasters; 140 over lifesize saints crown the cornice; the coats of arms are of Alexander VII.
 9. ^ The ovato tondo is 240 metres across.
 10. ^ Touring Club Italiano, Roma e Dintorni, which furnishes the statistics in these notes.

41°54′8″N 12°27′25″E / 41.90222°N 12.45694°E / 41.90222; 12.45694