Baroku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baroku
Baldakini i Bazilikës së Shën Pjetrit nga Bernini; Louis XIV nga Bernini; Adhurimi i magjive nga Peter Paul Rubens; Wieskirche, Bavaria
Kohashekujt XVIIXVIII
VendiEvropa dhe Amerika Latine

Baroku është një stil shumë ornuar dhe shpesh ekstravagant i arkitekturës, muzikës, pikturës, skulpturës dhe arteve të tjera që lulëzoi në Evropë nga fillimi i shekullit XVII deri në mesin e shekullit XVIII. Ajo ndoqi stilin e Rilindjes dhe parapriu stilin Rokoko (në të kaluarën shpesh i referohemi si "Baroku i vonë") dhe stilet Neoklasike. Ajo u inkurajua nga Kisha Katolike Romake si një mjet për të kundërshtuar thjeshtësinë dhe shtrëngimin e arkitekturës, artit dhe muzikës protestante, megjithëse arti luteran barok u zhvillua edhe në disa pjesë të Evropës.[1] Stili barok përdorte kontrast, lëvizje, detaje të bollshme, ngjyrë të thellë, madhështi dhe befasi për të arritur një ndjenjë frikë. Stili filloi në fillim të shekullit XVII në Romë, pastaj u përhap me shpejtësi në Italinë veriore, Francë, Spanjë dhe Portugali, pastaj në Austri dhe në Gjermaninë jugore. Nga vitet 1730, ajo kishte evoluar në një stil edhe më të shkëlqyer, të quajtur rocaille ose Rokoko, e cila u shfaq në Francë dhe në Evropën qendrore deri në mes të shekullit XVIII.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Heal, Bridget (1 dhjetor 2011). "'Better Papist than Calvinist': Art and Identity in Later Lutheran Germany". German History (në anglisht). German History Society. 29 (4).