Leoni III

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Papa Leoni III)
Jump to navigation Jump to search
Papa Leoni III
Karelbig leo3.jpg
papa i 96 i Kishës Katolike
Zgjedhja 26 dhjetor 795
Shenjtërimi 27 dhjetor 795
Fundi papatit 12 qershor 816
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Adriani I
Pasardhësi papa Stefani IV
Lindja Roma, 750 ca
Vdekja Roma, 12 qershor 816
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Papa Leoni III ( l. 750 ca, Roma - v. 12 qershor 816, Roma) ishte papa i 96 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 26 dhjetor 795 dhe deri më 12 qershor 816. Paraardhës i tij ishte papa Adriani I, ndërsa pasardhësi papa Stefani IV.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Adriani I
Papë
26 dhjetor 79512 qershor 816
Pasardhësi 
papa Stefani IV