Papa Aleksandri VI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Papa Aleksandri VI
Alessandro VI
papa i 214 i Kishës Katolike
C o a Alessandro VI.svg
Zgjedhja 11 gusht 1492
Shugurimi peshkopal 26 gusht 1492
Fundi papatit 18 gusht 1503
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Inoçenti VIII
Pasardhësi Papa Piu III
Emri Rodrigo Borgia
Lindja Xàtiva, 1 janar 1431
Vdekja Roma, 18 gusht 1503
Varrimi Kisha Shën Mëria e spanjollëve në Monserrato

Papa Aleksandri VI (Rodrigo Borgia l. 1 janar 1431, Xàtiva - v. 18 gusht 1503, Roma) ishte papa i 214 i Kishës Katolike. [1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 gusht 1492 dhe deri më 18 gusht 1503. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti VIII, ndërsa pasardhësi Papa Piu III.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ * (Anglisht) {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti VIII
Papë
11 gusht 149218 gusht 1503
Pasardhësi 
Papa Piu III