Troyes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Trojes
Troyes (Frëngjisht)
Ndërtesa tipike në lagjen e vjetër të Trojesit
Ndërtesa tipike në lagjen e vjetër të Trojesit
Stema Trojes
Harta e Trojesit
Harta e Trojesit
VendiFranca
ProvincaAube
QarkuTroyes
Qeveria
 • Kryetari (2020-2026) François Barolin (LR)
Sipërfaqja
1
13.200 km2 (5.097 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
62.597
 • Dendësia4,700/km2 (12,000/sq mi)
Emri i banorëveTrojesas, Trojesase
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 New Caledonia Land Register (DITTT) data, which exclude lakes and ponds larger than 1 km² (0.386 sq mi or 247 acres) as well as the estuaries of rivers.
Pjesë e altarit Troyes (detaje) Victoria and Albert Museum, Londër

Troyes ( shqiptimi frëngjisht[tʁwa]  ( dëgjoni); Shqip: Trojesi) është një komunë dhe kryeqyteti i departamentit Aube në rajonin Grand Est të Francës veri-qendrore. Ndodhet në lumin Seine rreth 140 km në juglindje të Parisit. Trojesi ndodhet brenda rajonit të verërave të shampanjës dhe është afër Parkut Natyror Rajonal të Orientit Forest .

Trojesi kishte një popullsi prej 61,996 banorësh në 2018. Është qendra e komunitetit të grumbullimit Troyes Champagne Métropole, e cila në atë kohë të censusit ishte shtëpia e 170,145 banorëve.

Qyteti u zhvillua qysh në epokën romake, kur njihej si Augustobona Tricassium . Ai qëndronte në qendër të autostradave të shumta, kryesisht Via Agrippa. Qyteti ka një të kaluar të pasur historike, nga fisi Tricasses deri në çlirimin e qytetit më 25 gusht 1944 gjatë Luftës së Dytë Botërore, duke përfshirë Betejën e Pllajave Katalunjase, Këshillin e Trojesit, martesën e Henrit V dhe Katerinës së Francës, dhe panairet e shampanjës në të cilat vinin tregtarë nga e gjithë bota e krishterë. Qyteti ka një trashëgimi të pasur arkitekturore dhe urbane: shumë ndërtesa mbrohen si monumente historike, duke përfshirë shtëpitë gjysmë druri (kryesisht të shekullit të 16-të) që mbijetuan në qytetin e vjetër. Ata kanë kontribuar që Trojeso të caktohet si Qytet i Artit dhe Historisë.

Prodhimi i tekstileve, i zhvilluar nga shekulli i 18-të e tutje, ishte një pjesë kryesore e ekonomisë së Trojesit deri në vitet 1960. Sot, Trojesi është kryeqyteti evropian i outleteve të fabrikës dhe tregtimit, dhe ka tre qendra markash.

Pamjet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Katedralja Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Troyes (1549)
 • Shumë shtëpi gjysmë druri (kryesisht të shekullit të 16-të) mbijetojnë në qytetin e vjetër.
 • Hotele Particuliers ( pallate ) të qytetit të vjetër
 • Hôtel de Ville, Place Alexandre Israël, është një shembull urban i stilit Louis XIII . Në corps de logis qendrore, e cila përmban dhomat kryesore të pritjes, korniza e saj është thyer ritmikisht përpara mbi kolonat e çiftuara korintike; këto janë të mbështetura më poshtë nga pilastra të forta të grumbulluara. Mbi derën e hyrjes, statuja e Luigjit të XIV u tërhoq nga kamari i saj dhe u thye në 1793, gjatë Mbretërimit të Terrorit në kulmin e Revolucionit Francez ; ajo u zëvendësua në shekullin e XIX me Minerva e sotme me helmetë dhe pajisjen në formën e saj origjinale. Tani është e rrallë të shohësh "Liberté, Egalité, Fraternité, ou la Mort" . Në Salle du Conseil (Dhoma e Këshillit) një medalion mermeri i Luigjit të XIV (1690) nga François Girardon, i lindur në Trojes, i mbijetoi shkatërrimit i padëmtuar.

Kishat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ballina perëndimore e katedrales

Duke mos vuajtur nga luftërat e fundit, Trojesi ka një dendësi të lartë ndërtesash të vjetra fetare të grupuara afër qendrës së qytetit. Ato përfshijnë:

 • Katedralja Saint-Pierre-et-Saint-Paul
 • Kisha Saint-Nizier, në stilin gotik dhe të rilindjes, me skulptura të jashtëzakonshme. Klasifikuar si Monument Historique (Monument Historik) në 1840.
 • Bazilika gotike Saint-Urbain (shekulli i XIII-të), me një çati të mbuluar me pllaka të lëmuara. Ajo u ndërtua nga Jacques Pantaléon, i cili u zgjodh papë në 1261, nën emrin Urbain IV, në terrenin ku babai i tij kishte një punishte. Monument historik i klasifikuar në 1840. Ajo u shpall bazilikë në vitin 1964.
 • Kisha Sainte-Madeleine. Gotik shumë i hershëm, me fundin lindor të rindërtuar rreth vitit 1500. Ekran me shufër guri jashtëzakonisht i përpunuar i viteve 1508–17 në stilin gotik flambojant, i skalitur nga Jean Gailde, me një statujë të Shën Martës . Xham me njolla të bukura të Rilindjes. Monument historik i klasifikuar në 1840.
 • Kisha Saint-Jean, tabernakulli i altarit të lartë nga Giraudon . Në portal, stema e Karlit IX . Monument historik i klasifikuar në 1840.
 • Kisha gotike e Saint-Nicolas, që daton në fillim të shekullit të XVI-të, me një tribunë në formë kapele kalvari që arrihet nga një shkallë monumentale. Në portalin jugor, dy skulptura nga François Gentil tëDavidit dhe Isaiahas .
 • Kisha Saint-Pantaléon, me statuja të gjera nga shekulli i XVI-të.
 • Kisha e Shën Remit, me një majë të shekullit të XIV-të që ngrihet në një lartësi prej 60 metrash . Një orë diellore e shekullit të XVII-të në anën e saj jugore mban mbishkrimin latin sicut umbra dies nostri super terram ("ditët tona në tokë kalojnë si hije").
 • Kisha e Saint-Martin-ès-Vignes . Ajo ka dritare xhami me njolla të shekullit të XVII nga mjeshtri vendas Linard Gonthier .

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
179326.751—    
180024.061−10.1%
180627.196+13.0%
182125.078−7.8%
183123.740−5.3%
183625.563+7.7%
184125.469−0.4%
184625.702+0.9%
185127.376+6.5%
185633.071+20.8%
186134.613+4.7%
186635.678+3.1%
187238.113+6.8%
187641.275+8.3%
188146.067+11.6%
188646.972+2.0%
189150.330+7.1%
189652.998+5.3%
190153.146+0.3%
190653.447+0.6%
191155.486+3.8%
192155.215−0.5%
192658.321+5.6%
193158.804+0.8%
193657.961−1.4%
194658.805+1.5%
195458.819+0.0%
196267.406+14.6%
196874.898+11.1%
197572.165−3.6%
198263.579−11.9%
199059.255−6.8%
199960.958+2.9%
200761.823+1.4%
201260.009−2.9%
201761.652+2.7%

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtëpi në qytetin e vjetër

Trojesi është shtëpia e selisë së prodhimit të kompanisë Lacoste, një markë e njohur veshjesh. Është gjithashtu shtëpia e çokollaterit fitues të çmimeve Pascal Caffet. [1]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Troyes mirëpret Universitetin e Teknologjisë së Troyes dhe shkollën e biznesit Groupe École supérieure de commerce de Troyes .

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni i trenit Gare de Troyes ofron lidhje me Parisin, Dijonin, Mulhouse dhe disa destinacione rajonale.

 1. ^ chocolatier. "Pascal Caffet, Meilleur Ouvrier de France pâtissier, Champion du monde des métiers du dessert". Pascal-caffet.com. Marrë më 2011-09-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)