Dizhoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Dijon
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Bourgogne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40,41 km2
Popullsia 151.000 banorë
Dendësia 3709 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 21000

Dijon është qytet në Francë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Posita gjeografike:

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objekte turistike dhe kulturore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Panorama e qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]