Durendal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Durendal është shpata e Rolandit, paladin legjendar i Karlit të Madh në letërsinë epike franceze. Thuhet gjithashtu se i përkisnin Karlit të ri në një moment, dhe, duke kaluar nëpër duart e Saracen, u bë në pronësi të Roland.

Shpata i është dhënë provancione të ndryshme. Disa nga veprat e ciklit Karolingiane pajtohen që ajo ishte e falsifikuar nga Völund, i cili zakonisht përmendet si prodhues i armëve në romancat kalorës.[1]

Sipas Këngës së Rolandit, shpata u soll nga një engjëll i cili ishte në luginën e Moriane, dhe Charles pastaj ia dha Rolandit. Në poezi, shpata thuhet se përmban brenda nënshartesën e saj të artë një dhëmb të Shën Pjetrit, gjakun e Vasili i Kajserit, flokët e Shën Denisit dhe një pjesë të rrobave të Mërisë, nënës së Jezusit, etj.[2]

Shpata ishte e aftë të prerë gurët gjigantë prej guri me një goditje të vetme, dhe ishte e pathyeshme.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia (1902). Proceedings of the Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia (në anglisht). Philadelphia: Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia. fq. 65.
  2. ^ Ross, D. J. A. (1980). Auty, Robert (red.). Old French (në anglisht). London: Modern Humanities Research Association. fq. 126. ISBN 0-900547-72-3. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
  3. ^ Cox, George W.; Jones, Eustance Hinton (1871). Popular Romances of the Middle Ages (në anglisht). London: Longmans, Green, and Co. fq. 339–340. Marrë më 11 prill 2018.